Bulvar Moda

Kombin Önerileri, Makyaj Fikirleri, Saç Bakım Önerileri

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Çağımızın en çok görülen hastalıkları arasında ağız yarası yer almaktadır. Çeşitli sebeplerle ortaya çıkan ağız yarası, bireyi ciddi manada rahatsız etmektedir. Ağız yarası belli sebeplerle ortaya çıksa da; bazı hastalarda kronik bir hale gelmektedir. Sizler de konunun detayında ağız yarasına ne iyi gelir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Ağız İçi Yarasına Ne İyi Gelir?

AĞIZ YARASI NEDEN OLUR?

Ağız ülseri ya da aft olarak adlandırılan bu ağız yaraları; genellikle ortası beyaz, sarı ve gri renkte olmaktadır. Uçuk ile ağız yarası aynı değildir. Bu hastalıklı dokular tıp dünyası tarafından da henüz tam olarak belirlenememektedir. Aşırı sıcak yiyecekler, aşırı tuzlu besinler ve acı gıda tüketimi bu dokuların oluşmasına sebep olmaktadır. Bu yaralar dilde, diş etinde, yanaklarda ve dudaklarda oluşmakla birlikte; çok can yakıcı olmaktadır.

AĞIZ YARASI BİTKİSEL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Ağız yarası tedavisi için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz;

-Aktardan kişniş tohumu alın. Daha sonra kişniş tohumunu toz haline getirin ve 200 gram su ile karıştırın. 1 çay kaşığı kişniş tohumu tozu yeterli olacaktır. Karışımın yaklaşık olarak 20 dakika demlenmesi gerekiyor. Daha sonra bu karışımı içerek, ağız içi yaralarını önleyebilirsiniz. Bu karışımı kullandığınız taktirde 5 gün içerisinde sonuç alabilirsiniz.

-Sirke ile gargara yapmanız ağız yaralarına iyi gelecektir. Ayrıca 1’er çorba kaşığı hünnap, böğürtlen yaprağı, sinirli yaprağı ve mercimeği karıştırıp, kaynatın. Elde edilen karışım ile gargara yapın. Bu karışım ağız yaralarına iyi gelecektir.

Ağız İçi Yara

-Baldıran suyu, kuru üzüm suyu, kitre suyu ve gül suyunu karıştırın. Daha sonra bu karışım ile bol bol gargara yapın. Bu sayede kısa süre içerisinde ağız yaralarını tedavi edebilirsiniz.

-Bol bol kekik çiğnemeye çalışın. Öte yandan sirkeve ve susam yağını da karıştırıp ağızda gargara yapın.

-Ağır yaralarına iyi gelen bir diğer bitki de çocuk çivitidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir