Bulvar Moda

Kombin Önerileri, Makyaj Fikirleri, Saç Bakım Önerileri

Bebeklerde İshal Belirtileri ve Evde Tedavi Yöntemleri

Bazı zamanlar normal bireyler gibi bebeklerimiz, çocuklarımız da hastalanmaktadır. Bebeklerde ishal belirtileri yaşanabilir, çocuğunuz hastalanabilir. Ancak böyle durumlarda hemen doktora başvurmanıza gerek yoktur. Çünkü bu tür hastalıklar evde yapılacak birkaç uygulama ile önlenebilmektedir. Ancak hastalığın ilerleyen durumlarda olması halinde mutlaka doktora başvurulması gerekiliyor. Konumuzun devamında ‘Bebeklerde ishal nasıl geçer?’ sorusunun cevabını vereceğiz. Sizler de düşünce ve sorularınızı konu altından yorum olarak belirtebilirsiniz.

Bebeklerde İshal Nedenleri

İSHAL NEDİR? NASIL BULAŞIR?

İshal genellikle vücutta bir virüs ya da bakteri aracılığı ile bulaşmaktadır. Dışkı bulaşmış yiyeceklerin yenilmesi, ellerin yıkanmaması ve kirli ellerin ağız ile temas etmesi durumlarında bulaşabilir. İshal ayrıca yediğimiz yiyecekler aracılığı ile de oluşmaktadır. Bebeklerde ishal belirtileri ise tıbbı gereksinim olmadan anlaşılabilmektedir.

Bebeklerde İshal Belirtileri

İSHAL BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çocuğunuzda ve bebeğinizde bazı değişiklikler görüyorsanız, muhtemelen hasta olabilir. Peki, bebeklerde ishal belirtileri nasıl anlaşılır? Eğer çocuğunuzun dışkısında kan görüyorsanız, ishal olabilir. Ancak her ishalde kan olmamaktadır. Ayrıca sümüksü bir ishal de yaşanabilir. Bazı çocuklarda ise susuz ve kansız bir dışkı çıkabilir. Ayrıca karın ağrısı, kusma ve ateş gibi belirtiler de olabilir.

İSHAL ÇOCUKLARDA NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

İshal çocuklarda temizliğe mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca bebeğiniz ishal olmadan önce de temizliğe mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. İshal tedavisi yöntemlerinde ilk olarak temizlik gelmektedir.

Evde ishal tedavisi yapmak istiyorsanız öncelikle bebeğinizin biberonunu ve beslenme takımlarını kaynatın ya da bulaşık makinesinde yüksek derecede yıkayın. Bebeklerde ishal nedenleri arasında temizliğe dikkat etmemek de yer almaktadır.

Bebeklerde İshal Tedavisi Evde

BEBEKLERDE İSHAL TEDAVİSİ

Bebeklerde ishal tedavisi evde nasıl yapılır sorusunun cevabını arıyorsanız; yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Öncelikle yapmanız gerekenler arasında ilk olarak sıvı kaybını önlemek yer alıyor. Çünkü bebeklerde ve çocuklarda oluşan ishal, ciddi şekilde su kaybına yol açmaktadır. Bu da bebeğinizin susuz kalmasına sebep olur. Su ve tuz kaybı yerine bazı ishal tozları bulunmaktadır. Ancak ev ortamında da bunu yapabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey 5 bardak suyun içine 2 çorba kaşığı şeker, 1 çay kaşığı tuz atın. Yeteri kadar karıştırdıktan sonra; eğer bebeğiniz 2 yaşının altındaysa her ishal ve kusma başına bir çay bardağı içirin. Eğer çocuğunuz 2 yaşını geçmiş ise kusma başına bir su bardağı içirin. Ancak bu sıvıları çocuklarınıza içirmek pek kolay olmayabilir. Bunun yerine dakikada bir tatlı kaşığı vermeniz daha iyi olacaktır.

Çocuklarda İshale İyi Gelen Yiyecekler

ÇOCUKLARDA İSHALE İYİ GELEN YİYECEKLER

Çocukların ishal olması durumunda yedirmeniz gereken besinler aşağıdadır. Eğer çocuğunuz hala emiyorsa, emzirmeye devam etmeniz yeterli olacaktır. Eğer farklı besinler tüketmeye başladıysa, aşağıdaki yiyecekler ishale iyi gelmektedir.

-Pirinç lapası

-Yoğurtlu çorbalar

-Patates Püresi

-Çay

-Fındık

-Ayva

-Limon

İSHAL İKEN BU YİYECEKLERDEN UZAK DURUN!

-Kola, Fanta ve benzeri asitli içecekler.

-Şeker, çikolata ve benzeri tatlılar.

-Tatlı ve yağlı besinler.

-Ayrıca çocuğunuz büyük ise süt vermeyin.

-İshal kesici ilaçlar kullanmayın.

HANGİ DURUMLARDA DOKTORA BAŞVURMALISINIZ?

-Çocuğunuzun ishali 6 saatten fazla sürdüyse.

-Aşırı su kaybı yaşanırsa.

-İdrar koyu ve yoğun bir renge dönüşürse.

-Altı saat idrara çıkamazsa.

-Ağız ve dudak kurursa.

-Aşırı uyku ve halsizlik olursa.

Not: Bebeğiniz ishal olduğunda aşırı derece panik yapmanıza gerek yoktur. İnsanların doğasında bulunan bu hastalık her bireyde olduğu gibi çocuğunuzda da olacaktır. İshal, kısa süre içerisinde geçecektir. Eğer konu ile ilgili sorularınız var ise aşağıdaki yorum kısmından bize iletebilirsiniz. Geçmiş olsun…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir