Bulvar Moda

Kombin Önerileri, Makyaj Fikirleri, Saç Bakım Önerileri

E Vitamininin Faydaları! E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

E vitamini vücudun en çok ihtiyaç duyduğu vitaminler arasında yer almaktadır. E vitamininin faydaları saymakla bitmiyor. Yağ içerisinde kolayca çözünebilen bir vitamin olmasının yanı sıra besin değeri açısından da oldukça zengindir. Ayrıca E vitaminin sağlık açısından oldukça faydalı olduğu da bilinmektedir. Bu yazımızda ise sizler için E vitamininin faydalarını ve hangi besinlerde E vitamini bulunduğunu anlattık. Sizler de bu konudaki görüşlerinizi konu altından yorum olarak belirtebilirsiniz.

E VİTAMİNİNİN FAYDALARI

E vitamini vücutta antioksidan görevi görmektedir. Bu ise vücuttaki hücrelerinizi korumaktadır. Genelde besinlerin içerisinde doğal olarak bulunan antioksidanlar, işlenmiş olarak da besinlerin içerisinde yer alabilir.

E vitaminin yağ içerisinde çözülmesi, onu depolanabilir bir hale getirmektedir. Böylece E vitamini sürekli olarak vücudun ihtiyacını karşılayabilecek bir vitamindir. E vitamini bazı ağır rahatsızlıklara sebep olan toksinleri vücuttan uzaklaştırma konusunda oldukça iyidir. E vitamininin faydaları arasında kolesterolü düşürmesi, beyin yaşlanmasını yavaşlatması, kanser riskini azaltması, akciğer ve böbrek hastalıklarını önlemesi ve göz bozukluklarını gidermesi yer almaktadır.

E Vitamini Beyin Yaşlanması

BEYİN YAŞLANMASINI ÖNLER

Yaş ilerledikçe beyindeki hücreler de yıpranır ve işini göremez hale gelir. Buna yaşlanma da denilmektedir. E vitamini ise özellikle beyin yaşlanmasını önlemektedir. İçeriğindeki zengin besin kaynağı ile beyindeki hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır. Ayrıca E vitamini kırışıklıkları da gidererek genç bir görünüme sahip olmanıza yardımcı olur.

E Vitamini Diyabet Hastalığı

DİYABET HASTALIĞINA BİREBİR

Diyabet hastalığı ikiye ayrılmaktadır. Diyabet 1 ve Diyabet 2 olarak ikiye ayrılan bu hastalık, bireyleri ciddi şekilde rahatsız etmektedir. E vitamini iki hastalığa da faydalı olmaktadır. Vücutta bulunan kan şekerini dengeleyen E vitamini, kanın pıhtılaşması sorununa da çare olmaktadır. E vitamininin diyabet hastalığı karşısındaki faydaları ise hala araştırılmaktadır.

E Vitamininin Kalbe Faydası

E VİTAMİNİNİN KALBE FAYDALARI

Antioksidan görevi gören E vitamini, kalp hastalıkları konusunda da ciddi fayda sağlamaktadır. Bilimsel olarak da denemesi yapılan E vitamini, kalp sağlığını arttırmaktadır. Yapılan bilimsel deneyde 14000 erkeğe 8 yıl boyunca C ve E vitamini takviyesi yapıldı. Testler sonucunda ise kalp rahatsızlıklarının ve kalp krizi riskinin azaldığı görüldü. E vitamini eksikliği ise vücutta ciddi sıkıntılara yol açmaktadır.

E Vitamini Hücre Ömrü

HÜCRE ÖMRÜ

E vitamini vücutta bulunan hücrelere fayda sağlamaktadır. Serbest radikaller ile sağlıklı vücut hücreleriniz zarar görmektedir. Hücrelerin zarar görmesi özellikle kansere yol açmaktadır. E vitamininin içeriğinde bulunan zengin besin kaynakları ile antioksidan görevi görmektedir. Bu da hücre sağlığınızı arttırır ve kanseri önler. Eğer sağlıklı bir vücut istiyorsanız; E vitamini kullanımına dikkat etmeniz gerekmektedir.

14 yaş üstü yetişkin insanlar için önerilen günlük E vitamini kullanımı ise 15 mg olarak tavsiye edilmektedir.

E Vitamini Kolesterol

KOLESTEROLÜ ÖNLER

Kalp hastalıklarının başlıca sebepleri arasında kolesterol de yer almaktadır. 2 tip kolesterol türü vardır. Bunlar kötü huylu LDL ve iyi huylu HDL’dir. E vitamini kolesterolünüzü düzene sokar, kalp krizi riskini düşürür. Ayrıca E vitamini iyi huylu kolesterolü arttırır, kötü huylu kolesterolü ise azaltmaktadır.

E VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE NE KADAR BULUNMAKTADIR?

Günlük E vitamini ihtiyacınızı aşağıdaki besinlerden alabilirsiniz.

-1 avuç kurutulmuş çekirdekte 7.4 mg

-1 avuç kurutulmuş yer fıstığında 2.2 mg

-1 avuç kuru ananasta 4.3 mg

-1 avuç badem 6.8 mg

-Yarım su bardağı kaynatılmış brokoli 1.2 mg

-Yarım su bardağı kaynatılmış ıspanak 1.9 mg

-Kivi 1.1 mg

-Domates 0.7 mg

Yukarıdaki besinlerde yer alan E vitamini miktarları verilmiştir. Hazır paketli ürünler aldığınızda ise E vitamini değerini paketin arkasında bulabilirsiniz.

E VİTAMİNİNİN ZARARLARI

E vitamininin faydaları saymakla bitmemektedir. Ancak her besinde olduğu gibi fazla tüketmenin zararları da bulunmaktadır. E vitamini kalp hastalıklarına iyi gelse de aşırı dozda tüketildiği taktirde de kalp krizi ve kalp hastalıklarına yol açmaktadır. Ayrıca E vitamininin fazla tüketilmesi durumunda baş ağrısı, horlama, kusma ve halsizlik gibi sorunlara da yol açmaktadır.

E vitamini tüketimi konusunda dikkatli olmanız konusunda fayda var. Yeterli miktarda tüketildiği taktirde oldukça faydalıdır. Ancak fazla tüketildiğinde ciddi şekilde zarar vermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir