Bulvar Moda

Kombin Önerileri, Makyaj Fikirleri, Saç Bakım Önerileri

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Ülkemizde en çok görülen hastalıklardan birisi de karaciğer yağlanması olarak gösterilmektedir. Karaciğer yağlanması ise karaciğer hücrelerinde bulunan yağ miktarından dolayı ortaya çıkar. Her insanın karaciğerinde bir miktar yağ bulunur. Bu miktarın %5 ve %10 oranını geçmesi durumunda karaciğer yağlanması hastalığı ortaya çıkar. Bulvar Moda ekibi olarak hazırladığımız konuda karaciğer yağlanması neden olur sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

KARACİĞER YAĞLANMASI BİTKİSEL TEDAVİ

Karaciğer yağlanması tıp dünyasında iki şekilde tanımlanır. İlk olarak alkolün neden olduğu karaciğer yağlanması ortaya çıkabilir. Diğer seçenek ise alkolün neden olmadığı karaciğer yağlanmasıdır. Alkolün karaciğere zararları bilinmektedir. Aşırı alkol tüketimi karaciğer yağlanmasını tetiklerken; hipertansiyon, diyabet,  yüksek kolesterol ve hızlı kilo verme gibi sorunları da ortaya çıkartabilir.

Karaciğer Yağlanması

Karaciğer yağlanması bitkisel tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir. Özellikle bazı besinler karaciğer yağlanmasına iyi gelmektedir. Karaciğer yağlanması başlangıç aşamasında dışarıdan tespit edilemez. Detaylı bir test yapılması gerekir. Öte yandan karaciğer yağlanması tedavisi için egzersiz ve doğru beslenme çok önemlidir.

KARACİĞER YAĞLANMASINA NE İYİ GELİR?

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen besinler ve kullanım yöntemleri aşağıda sıralanmıştır;

Elma Sirkesi: Elma sirkesi karaciğer yağlanması tedavisi için vazgeçilmez bir besindir. Karaciğerinizin sağlıklı bir şekilde çalışması için elma sirkesi tüketmelisiniz. Bir bardak ılık suyun içerisine 1 yemek kaşığı sirke katarak, günde 2 kez tüketebilirsiniz. Bu kürü 1 ay kullanmanız durumunda hastalığınızda ciddi bir azalma olacaktır.

Limon: Limon oldukça zengin bir C vitamini deposudur. Ayrıca limon, karaciğerde bulunan glutatyon enzimlerini de arttırır. Glutatyon ise toksinlerin vücuttan atılımı için vazgeçilmez bir besindir. Bir bardak suya limon sıkarak günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.

Yeşil Çay: İçeriğinde barındırdığı besinler ile yeşil çay, karaciğer yağlanması tedavisinde kullanılmaktadır. Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması, yeşil çay ile tedavi edilebilir. Ayrıca yeşil çay vücudun yağ depolamasına da engel olur. Günlük olarak 3-4 bardak yeşil çay tüketmeniz gerekmektedir.

Beslenme Alışkanlıklarınızı Değiştirin: Öte yandan karaciğer yağlanmasından kurtulmak istiyorsanız; mutlaka beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Ekşi meyveler, sebzeler, tahıllar, omega3 içeren besinler tüketmeye özen gösterin. Ayrıca yürüyüş ve sportif faaliyetlerinizi de arttırmayı unutmayın. Karaciğer yağlanması hastalığınız var ise mutlaka beyaz un, hazır gıdalar, alkol ve şekerden uzak durun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir