Bulvar Moda

Kombin Önerileri, Makyaj Fikirleri, Saç Bakım Önerileri

Mide Dostu Yiyecekler

Yediğimiz besinler mide sağlığını doğrudan etkilemektedir. Bilindiği üzere aşırı acı, aşırı ekşi, gazlı ya da bol yağlı besinler tüketildiği taktirde mide yanması (reflü) ya da gastrit (mide iltihaplanması) oluşabilmektedir. Aşağıda bulunan besinleri tükettiğiniz taktirde mide rahatsızlıklarınız ciddi manada düzelecektir.

MİDE DOSTU BESİNLER

Lahana: Mide sağlığınız için lahanayı çiğ olarak yiyin. Ayrıca ince şeritler haline getirip salata da yapabilirsiniz. Lahananın suyunu sıkıp elma suyu ile karıştırın. Bilindiği üzere lahana, reflü ve gastritin ilacı olarak bilinmektedir. 1 havuç, 1 kereviz ve dörtte bir lahanayı dilimleyip pres haline getirin. Oluşan karışımı sabah akşam için. Bu karışım mide rahatsızlıklarınızı ortadan kaldıracaktır.

Karnabahar: Midede bulunan asit saldırılarına haşlanmış karnabahar iyi gelmektedir. Karnabaharın içeriğinde bulunan gefarnato maddesi ülser ilacının da ham maddesi olarak bilinmektedir.

Patates: Patatesi soyduktan sonra katı meyve presinde sıkın. Çiğ patates suyu mide yanmasına iyi gelmektedir. Ayrıca havuç suyu ya da kereviz suyu ile karıştırıp içebilirsiniz.

Mideye İyi Gelen Besinler

Maden Suyu: Mide asidinin ortadan kalkması için maden suyu içebilirsiniz.

Elma Sirkesi: Mezelerde ve salatalarda elma sirkesi kullanabilirsiniz.

Ispanak: Buharda ya da haşlayarak ıspanağı pişirin. Taze yapraklarını da salata olarak tüketin.

Zeytinyağı: Çiğ olarak tüketildiğinde zeytinyağı, besinlerin midede kalma süresini ve sindirime yardımcı olması için safra salgısını arttırmaktadır.

Muz: Mideye iyi gelen besinler arasında ilk olarak muz yer almaktadır. Ara öğünlerde birer muz tüketmeniz, yanma hissini ortadan kaldıracaktır. Ayrıca muz, midedeki enzimleri ve hücre üretimini de arttırmaktadır.

Kızarmış ekmek: Midede bulunan aşırı asidi ortadan kaldırmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir