Bulvar Moda

Kombin Önerileri, Makyaj Fikirleri, Saç Bakım Önerileri

Mide Yanması Hastalığına Ne İyi Gelir?

Mide yanmasına ne iyi gelir sorusu bireyler tarafından en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. Mide yanması, sıklıkla yemeklerden sonra görülen, dünyada en sık rastlanılan hastalıkların başında gelmektedir. İlk başta hafif olarak başlayan hastalık, ilerledikten sonra kronik bir hal almaktadır. Sizin de yemekten sonra midenizde yanma, sırt üstü yattığınızda boğazınıza acı su geliyor ise; Bulvar Moda olarak “Mide yanmasına ne iyi gelir?” sorusunu cevapladık…

MİDE YANMASINA İYİ GELEN BESİNLER NELERDİR?

Mide yanması rahatsızlığı sizlerde ara ara görülüyorsa, endişe etmenize gerek yok. Henüz başlangıç aşamasında olan mide yanması, gerekli dikkat gösterildiğinde; tıbbi müdahale olmadan tedavi edilebilir. Yediklerinize, içtiklerinize ve davranışlarınıza dikkat ettiğinizde; mide yanması rahatsızlığından kolayca kurtulabilirsiniz. Dikkat edilmemesi durumunda ise hastalık ilerleyerek reflü ve mide ülserine dönüşebilir.

Reflü ve ülserin hastalıklarında ilk olarak erken teşhis önemlidir. Bu durumlarda doktorunuza danışarak;  beslenme programı ve dikkat etmeniz gereken hususlar noktasında öneriler alabilirsiniz.

Mide Yanması Nasıl Oluşur?

Mide Yanması Nasıl Oluşur?

Mide yanmasına iyi gelen besinler aşağıda sıralanmıştır;

Sebzeler: Mide yanması sorununu aşmak istiyorsanız, ilk olarak sebze besin programınızın ilk sırasında yer almalıdır. Haşlanmış sebzeler ilk tercihiniz olmalı. Ayrıca vitamin ve mineral bakımından da zengin olan yiyecekleri tercih ederek, mide asidini dengeleyebilirsiniz.

Meyveler: Meyveler ise insan vücudunda en çabuk sindirilen besinler arasında yer alıyor. Midenizin rahatça sindirmesini istiyorsanız, meyve tüketimini arttırmanız gerekiyor.

Ancak meyveler arasında portakal, mandalina, greyfurt, kivi, ananas ve ekşi çilekten uzak durmalısınız. İçeriğinde asit barındıran bu meyveler, mide yanmasını arttıracaktır.

Mide yanmasına birebir iyi gelen meyveler ise; muz,  armut, kavun ve şeftali olarak gösteriliyor.

Tahıllar: Mide yanmasına iyi gelen besinler arasında magnezyum, B vitaminleri ve demir barındıran bulgur, pirinç, yulaf ve arpa yer almaktadır.

Mide Yanması İçin Nelere Dİkkat Edilmelidir

Mide Yanması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

MİDE YANMASI YAŞAYANLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Mide yanmasını en aza indirmek için yapmanız gerekenler aşağıda yer almaktadır;

-Kafeinli içeceklerden uzak durulması gerekiyor.

-Kola, soda ve benzeri asitli içecekler mide yanmasını arttırır.

-Doymuş yağ içeren yiyecekler mideye zarar vermektedir.

-Tavuk ürünlerini derisiz tüketmeye dikkat edin.

-Yemeklerden sonra 2 saat uzanmamaya özen gösterin.

-Yattığınızda mideniz yanıyorsa, başınızda yüksek tutmaya çalışın.

-Fazla kilo mide yanmasını arttırır.

-Sigara ve alkol mide yanmasını arttırmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir