Bulvar Moda

Kombin Önerileri, Makyaj Fikirleri, Saç Bakım Önerileri

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi Nasıl Yapılır?

Gözlük seçimi nasıl yapılır?’ sorusu son zamanların en çok sorulanları arasında yer alıyor. Gözlük modelleri yüz şekline uyumlu olmalıdır. Eğer doğru seçim yapılırsa gözlük ciddi bir şıklık katacaktır. Ancak gözlük seçimi için tavsiyeler almanızda fayda var. Hangi yüz şekline hangi gözlüğün uygun olduğunu bilmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

GÖZLÜK SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Çerçevenin boyutları ile yüz şekliniz kesinlikle uyumlu olmalıdır. Ayrıca çerçeve seçiminde saç renginiz ve saç şekilleriniz oldukça önemlidir. Ayrıca saydam gözlükler için göz renginiz de önem arz etmektedir. Yüz şekillerine göre gözlük seçimi yapmanız gerekmektedir.

GÖZLÜK YÜZ ŞEKLİNİZ İLE UYUMLU OLMALIDIR

Gözlük seçiminde dikkat edeceğiniz ilk nokta yüzünüzün şekline uyumlu olmasıdır. Yüz şeklinize uygun gözlüğü seçtiğinizde geriye ufak detaylar kalmaktadır. Bu detaylar göz rengi, saç rengi ve kıyafet rengi şeklindedir.

Yuvarlak Yüz Şekli Gözlük Seçimi

YUVARLAK YÜZ ŞEKİLLERİ İÇİN GÖZLÜK SEÇİMİ

Köşesiz, genişliği ve uzunluğu eşit bir yüz yapınız var ise sizin de yüzünün yuvarlak şekildedir. Yuvarlak yüz şekline göre gözlük seçimi yapmanız çok zor olmayacaktır. Köşeli çerçeveli ve sapı kalın bir gözlük modeli seçmeniz yeterli olacaktır. Yuvarlak gözlüklerden ise mutlaka uzak durmalısınız.

Oval Yüz Şekli Gözlük Seçimi

OVAL YÜZ ŞEKLİ GÖZLÜK SEÇİMİ

Oval yüz şekli, en ideal ve en güzel yüz şekilleri arasında gösterilmektedir. Oval yüz şekline gözlük seçimi yapmak oldukça kolaydır. Yapmanız gereken tek şey yüzünüzün orantılarını bozacak büyüklükte bir gözlük tercih etmemek olacaktır. Bunun dışında hemen hemen bütün gözlükler yüz hatlarınıza uyacak ve güzel görünecektir.

Kare Yüz Şekli Gözlük Seçimi

KARE YÜZ ŞEKLİ GÖZLÜK TERCİHİ

Köşeli bir yüze sahip iseniz; yüz şekliniz kare/dikdörtgen şeklindedir. Kare yüz şekli için gözlük seçiminde dikkat etmeniz gereken ilk nokta yüzünüzün hatlarını yumuşatmak olacaktır. Çerçeve konusunda yuvarlak tercih yapmanız iyi olacaktır. Ayrıca gözlük sapını ince seçmeniz, yüzünüzü daha kısa gösterecektir. “Cat Eye” gözlükler ise yüzünüze tam uyumludur.

Üçgen Yüz Şekli Gözlük Seçimi

ÜÇGEN YÜZ ŞEKLİ İÇİN GÖZLÜK SEÇİMİ

Geniş bir çene yapısı ve dar bir alın; eğer bu kriterler uyuyorsa sizde üçgen bir yüz şekline sahipsiniz. Üçgen yüz şekli için gözlük seçiminde amacınız çene bölgelerini dar, alnı geniş göstermek olacaktır. Bunun için alçak saplı ya da desenli model gözlükleri kullanmayın. Alt çerçevesi olmayan gözlükleri tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Kalp Yüz Şekli Gözlük Seçimi

KALP YÜZ ŞEKLİ İÇİN GÖZLÜK MODELLERİ

Bu yüz şeklinde yüz yanaklarında çeneye gelindikçe daralma görülür. Bu yüz şeklinde gözlük seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken ilk nokta alnı dar göstermek olacaktır. Alt kısmı geniş çerçeveli gözlükler, yüzünüzde şık bir görüntü oluşturacaktır.

Elmas Yüz Şekli Gözlük Seçimi

ELMAS YÜZ ŞEKLİ

Elmas yüz şekli bireyler arasında çok sık görülmeyen bir yüz şeklidir. Bu yüz şeklinde amaç alnı ve çeneyi geniş, şakakları dar göstermektir. Elmas yüz şekli için gözlük seçiminiz üst kenarı belirgin ve düz çerçeveli gözlükler olmalıdır.

GÖZLÜK SEÇİMİ YAPARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

-Gözleriniz birbirine yakın ise tercih etmeniz gereken gözlük modeli şeffaf köprülü gözlükler olmalıdır. Eğer gözleriniz birbirine fazla uzak ise koyu köprülü gözlük modellerini tercih edin.

-Geniş alınlar için geniş çerçeveler, dar alınlar içinse kaşları kapatmayacak gözlükler tercih edin.

Bazı gözlük modelleri;

2017 Gözlük Modelleri

2017 Gözlük Modelleri

2017 Gözlük Modelleri

2017 Gözlük Modelleri

2017 Gözlük Seçimi

2017 Güneş Gözlüğü Modelleri

Yüz Şekline Göre Gözlük Modelleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir